Sretna je ona kuća koja mu vrata otvori, a nesretna je ona kuća koja mu vrata zatvori. Allah je odabrao mjesec ramazan nad ostalim mjesecima, kao što je odabrao Muhammeda (a.s) nad ostalim poslanicima.
Ponovno nam dolazi veliki, uzviseni i mubarek mjesec ramazan. Mjesec posta, nafila namaza, ucenja Kur’ana, mjesec Allahove milosti, oprosta i spasa od vatre Dzehennemske. Mjesec udjeljivanja sadake, drugih materijalnih udjeljivanja i mjesec sveopce dobrote i dobrocinstva.
Mjesec u kome se otvaraju dzennetske kapije i u kome se dobra djela posebno i visestruko nagradjuju. Mjesec povecanog zikra, oprosta grijeha i uslisavanja dova, i podizanja iskrenih vijernika na vece stepene kod njihova Gospodara.
Ramazan je mjesec plemenitosti Uzvisenog Allaha spram Njegovih robova, kada na razlicite nacine i oblike, spusta na njih Svoju milost, bereket i blagoslov.
Kada nastupi prva noc ramazana Uzviseni Allah naredi da se otvore kapije Dzennetske i da se zatvore kapije Dzehennemske, kako se navodi u hadisu u kojem Poslanik s.a.v.s. kaze: “Kada nastupi prva noc ramazana otvore se kapije Dzennetske i ne zatvara se ni jedna od tih kapija, i zatvore se kapije Dzehennemske i ne otvara se ni jedna njena kapija. Svake noci povice telal: “O, ti koji radis dobro, povecaj ga, i, o ti koji radis zlo, prekini sa njim. A Allah svake noci oslobadja i spasava robove od vatre Dzehennemske.” (Biljeze Tirmizi i Hakim)
Allahov Poslanik s.a.v.s. obveselio je muslimane dolaskom ramazana rijecima:” Dolazi vam mjesec ramazan, mubarek mjesec u kome se nalazi noc koja je bolja (vrednija) od hiljadu mjeseci. Ko bude uskracen njenog dobra, on je uskracen svakog dobra.” (Biljeze Ahmed i Tirmizi)
Uistinu je ramazan lijepa prilika da zasluzimo Allahov oprost od grijeha i spas od vjecne vatre dzehennemske, zato je moramo iskoristiti. Ovo je lijepa prilika i velika sansa za tevbu-pokajanje, produhovljenje nasih osjecaja, produbljenje uvjerenja u ispravnost nase uzvisene vjere i kontinuitet u izvrsavanju Allahovih propisa.
Ramazan je duhovno stajaliste na kojem se cisti ruh i usavrsavaju moralne vrijednosti i kvaliteti. Nesretan je svaki onaj ko ovaj mjesec ne iskoristi u potpunosti i na najadekvatniji nacin.
Kako iskoristiti vrijeme u Ramazanu?
1. Obavezno ustaj na sehur u posljednjem dijelu noci, jer u tome se ogleda slijedjenje sunneta i stice se veliki bereket. Pripremi se poslije sehura za namaz, abdesti se, upucuj dove i trazi oprost za grijehe-istigfar od Milostivog Allaha.
2. Trudi se da svaki sabah-namaz obavljas u dzematu, jer je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: “Ko klanja sabah-namaz u dzematu on je pod Allahovom zastitom.” (Biljeze Ibn Madze i Taberani ) Rekao je Allahov Poslanik s.a.v.s:” Obveseli one koji, dok tmina vlada (nije vidljivo), idu u dzamije potpunom svjetloscu na Kijametskom danu.” ( Biljeze Ebu Davud i Tirmizi)
3. Poslije klanjanja sabah-namaza vrijeme provodi u zikru Allahu i poslije izlaska sunca, ukoliko imas vremena, klanjaj dva rekata nafile, jer se prenosi od Allahova Poslanika s.a.v.s. da je rekao: “Ko u dzematu klanja sabah-namaz zatim sjedne i u zikru provede dok sunce izadje, a zatim klanja dva rekata, imace nagradu kao da je obavio hadzdz i umru u potpunosti.” ( Biljezi Tirmizi)
4. Ucenje Kur’ana, njegovo iscitavanje i ucenje napamet koliko se moze, jer je Allahov Poslanik s.a.v.s. sa Dzibrilom iscitavao Kur’an jedan puta svakog ramazana dok je posljednje godine svoga zivota dva puta proucio, kako se to biljezi u Sahihu Imami Buharije.
5. Bez obzira da li si: ucenik, student, sluzbenik, radnik ili zemljoradnik potrudi se da svoj posao obavljas u potpunosti i kvalitetno isto onako kako si ga obavljao i prije ramazana. Moras se potruditi da za vrijeme ovog mubarek mjeseca cak i kvalitetnije obavljas svoje duznosti, jer uistinu ovaj mjesec nije mjesec nerada i lijenosti, nego je medicinski a i historijski dokazano da post jaca tijelo a posebno jaca volju kod postaca za cinjenjem dobra.
6. Pokusaj da prilikom susreta sa svojim prijateljima, rodbinom i komsijama izbjegavas situacije koje dovode do medjusobne netrpeljivosti i neslaganja, da se ne upustas u bespotrebne razgovore koji ce umanjiti tvoje sevape posta.
7. Kada zavrsis svoj posao, preostalo vrijeme iskoristi u pokornosti Allahu i izbjegavaj da ga provedes u bespotrebnom govoru, slusanju muzike i pjesama, gledanju beskorisnog televizijskog programa, igranju karata, saha i drugih igara pomocu kojih sejtan odvraca ljude od ibadeta, a time i sticanja velikih nagrada u ovom odabranom mjesecu.
8. Pred samo nastupanje iftara, iz dubine svoga srca, upucuj iskrene dove Milostivom Gospodaru za sebe,svoju porodicu i ne zaboravi u dovi na svoju bracu muslimane diljem islamskog svijeta, jer u ovim trenucima ( pred iftar ) Allah uslisava dove.
9. Pokusaj da svaki dan nahranis jednog postaca, tj. da ga pocastis iftarom, jer je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: “Ko nahrani postaca, ima nagradu kao i onaj koga je nahranio (nagradu postaca) a da se njemu nista ne umanji od nagrade.” (Biljeze Ahmed i Tirmizi)
10. Po sunnetu je da se pozuri sa iftarom, i da se prvo iftarimo svjezim hurmama ili ukoliko njih nemamo, onda sa temrama (suhim hurmama) a ukoliko i to nemamo, onda vodom. A nikako ne zaboravi da proucis dovu prilikom iftarenja: Allahumme leke samtu ve ala rizkike eftartu. Zatim se potrudi da aksam-namaz obavis u dzematu.
11. Izbjegavaj pretjerivanje u jedenju jer je Uzviseni Allah rekao: “I jedite i pijte, samo ne pretjerujte; On ne voli one koji pretjeruju.” (Prijevod znacenja, Ali Imran, 31.) Izmedju aksama i jacije-namaza ima dovoljno slobodnog vremena koje se moze iskoristiti u zikru, ucenju Kur’ana i pripremi za odlazak na jaciju i teravih-namaz.
12. Trudi se da svaku noc klanjas jaciju i teravih-namaz u dzematu do kraja i u potpunosti, jer je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: “Covjek kada klanja sa imamom u dzematu sve dok imam ne izadje, upisati ce mu se sevap kao da je cijelu noc proveo u ibadetu.” ( Biljeze Ahmed i Ibn Hibban )
13. Pored svih ovih pokornosti i ibadeta postoje i drugi pohvalni ibadeti na koje cu, neke od njih, pokusati da ukazem, kao sto su: odrzavanje rodbinskih veza, posjecivanje brace u vjeri, obilazak bolesnih, udjeljivanje siromasima, sticanje znanja, medjusobno potpomaganje u dobru i takvaluku, naredjivanju dobra i odvracanju od zla.
14. Kada izvrsis sve ove spomenute vadzibe i mustehabe, i kada se klonis svega sto ti je strogo zabranjeno (harama) i sto je pokudjeno (mekruha), tada mozes slobodno da se odmaras i da spavas i tvoje spavanje se ubraja u ibadet i takvaluk. Svojim spavanjem odmaras svoje tijelo i pripremas se za sljedeci dan koji ce biti prepun aktivnosti, i ciju ces svaku minutu provesti u pokornosti Allahu i priblizavanju Njegovoj milosti i sticanju ogromnih nagrada i sevapa.
Molimo Allaha da nas obaspe Svojom milošću u nadolazećem mjesecu ramazanu.